Výsledky vyhľadávania pre: Array

       Blog    Poradňa    7 elementov rozvoja™    Obchod      Košík: 0ks :: 0,00 €    Kontakt    Veľkoobchod     

  Ako vybrať vhodné hračky pre vaše dieťa?

  26. November 2008 | Kategória: Ako vybrať vhodné hračky?, Hračky, Rozvoj

  ActiviTot™ - Tropický ostrovPrečítajte si dva príbehy rodičov, ktorí kúpili hračky bez toho, aby dokonale poznali potreby a záľuby svojho dieťatka:

  Prvý príbeh:
  “Svojmu synčekovi som kúpila krásnu hračku. Bola veľká, roztomilá, krásna a navyše dosť drahá. On sa na ňu iba pozrel, dal ju do úst, a o pár minút už akoby pre neho neexistovala. Odvtedy ho už hračka nezaujíma.”

  Druhý príbeh:
  “Moja kamarátka má dcérku v podobnom veku ako mám ja. Keď mi povedala, že jej dcérka sa celé dni zabáva s úžasnou hračkou, nečakala som a utekala som kúpiť takú istú pre svoju dcérku. Ale moju dcérku táto hračka vôbec nezaujala.”

  Takéto a im podobné príbehy sú dôkazom toho, ako je ťažké vybrať dieťaťu správnu hračku s dôrazom na jeho individualitu a potreby. Rodičia to samozrejme vždy myslia dobre a ich zámerom je vybrať dieťaťu  tú “ NAJ” hračku, ktorá bude prispievať k jeho správnemu rozvoju, bude mať edukačnú hodnotu, bude zábavná a v neposlednom rade to nebudú vyhodené peniaze.

  Sedem pravidiel pri nákupe hračky pre našich najmenších

  1. Položte si otázku: Aká je tá správna hračka, ktorú by sme mohli dieťaťu kúpiť?

  • Aký je účel hračky? Má podnecovať dieťa k tomu, aby bolo na brušku, alebo k tomu aby sedelo? Je určená do postieľky, do kočíka, alebo do auta? Hľadáte hračku, ktorá bude rozvíjať jemné motorické zručnosti ako napríklad ovládanie rúk a prstov? Alebo skôr hrubú motoriku ako je napríklad obracanie sa, či dvíhanie hlavičky? Prezrite si 7 elementov rozvoja, aby ste zistili aktuálne potreby rozvoja vášho bábätka. Nájdete tam prehľad období od narodenia až po jeden rok s dôrazom na rozvojové potreby v jednotlivých štádiách života.
  • Nechajte si odporučiť osvedčenú hračku od vašich priateľov, ktorí majú dieťa v podobnom veku. Je to skvelá príležitosť na to, aby si dieťa hračku vyskúšalo, a tak veľmi rýchlo uvidíte, či hračka dieťatko zaujala alebo nie. Nezanedbateľným zdrojom informácii je tiež internet a stránky, ktoré sa venujú malým deťom a hračkám. Mnohé z nich majú rozdelené hračky podľa veku, pre ktorý sú vhodné, dôležité sú detailné obrázky, a tiež referencie rodičov, ktorí už hračku kúpili a majú s ňou skúsenosti. Avšak majte na pamäti, že hračka, ktorá je obľúbená u nejakého dieťatka nemusí byť obľúbenou hračkou pre vaše dieťatko…aj keď šance sú trošku vyššie.

  2. Overte si, či hračka spĺňa bezpečnostné štandardy

  • Bezpečnosť je pri výbere hračky na prvom mieste. V tomto nikdy nerobte žiadne kompromisy. Pri kúpe hračky si musíte byť istí, že jednoznačne spĺňa bezpečnostné normy.
  • Všetci renomovaní výrobcovia hračiek musia svoje produkty testovať, aby mali istotu, že hračky spĺňajú bezpečnostné normy. V Európe je znakom tejto kontroly značka CE. Ak hračka nemá na obale značku CE, nemáte istotu, že bola testovaná a že spĺňa bezpečnostné normy. Môže sa to stať najmä v USA (tam označujú splnenie bezpečnostných štandardov značkou ASTM F963), kde výrobcovia nemajú povinnosť označiť obal hračky uvedenou značkou.
  • Všimnite si, či nie je na obale upozornenie, že hračka nie je vhodná pre deti do 3 rokov. Takto zvyšujete pravdepodobnosť, že je hračka pre vaše dieťatko bezpečná.

  3. Urobte si vlastný test bezpečnosti

  Predtým, ako dáte hračku do rúk dieťatku, preverte si nasledovné:

  • Trvácnosť: Nakoľko deti veľmi rady hádžu hračky o zem, musia byť preto vyrobené z pevného, nerozbitného materiálu. Všetko čo je krehké alebo má tendenciu sa ľahko zlomiť alebo rozbiť na malé kúsky, predstavuje pre vaše dieťa riziko porezania. Práve preto je dôležité klásť dôraz na kvalitné plasty alebo iné pevné materiály. Zdá sa vám, že je hračka dostatočne kvalitná? Výberom hračky známej značky zvýšite pravdepodobnosť, že je kvalitná, trvácna a bezpečná.
  • Malé časti: Bábätká a malé deti poznávajú okolitý svet tak, že hračky skúmajú ústami. Ak sú na hračke malé časti, ktoré môže dieťa ľahko odlomiť alebo rozkusnúť v ústočkách, nebezpečne sa zvyšuje riziko prehltnutia a udusenia. Máme na mysli napríklad oči alebo malé gombíky na bábikách alebo plyšových zvieratkách. Ak je to čo i len trošku možné, vyskúšajte, či malé časti držia na hračke pevne.
  • Povrázky, šnúrky: Nikdy nekupujte dieťaťu hračku so šnúrkou, stužkou alebo povrázkom dlhším ako 12 cm. Pri takejto dĺžke už hrozí, že si dieťatko omotá šnúru okolo krku a mohlo by sa zaškrtiť.
  • Dlhé “vlasy” alebo “srsť”: Mäkké a chlpaté hračky s dlhými vlasmi alebo srsťou, ktorá sa môže ľahko vytrhnúť sú pre deti do jedného roka nebezpečné. Dieťatko by mohlo chlpy vdýchnuť alebo zjesť, čím by si upchalo dýchacie cesty. Vylúčte preto hračky s dlhou “srsťou” a uprednostnite s kratšími chlpmi, avšak aj tu sa presvedčte, že tieto držia pevne a nedajú sa vytrhnúť.
  • Bezpečné uloženie batérií: Ak zvažujete kúpu hračiek na batérie, ubezpečte sa, že sú batérie bezpečne uložené a uzavreté na mieste, ktoré môže byť otvorené iba dospelou osobou. Ak by sa dieťa dostalo k batériám, mohlo by ich prehltnúť, alebo si ich strčiť do nosa. Tiež preverte, či nie je otvorený prístup k elektrickým drôtikom, ktoré by boli v dosahu dieťaťa.
  • Mäkké hračky: Prezrite si pozorne materiál a zošitie mäkkých hračiek. Materiál musí odolať naťahovaniu, stláčaniu a hádzaniu hračky. Švíky musia vydržať niekoľko praní. Pred tým ako hračku kúpite si pozrite inštrukcie k čisteniu a praniu hračky. Hračku bez týchto inštrukcií určite nekúpte.
  • Preverte veľkosť hračky – Dobrou skúškou na zistenie nebezpečnej veľkosti hračky je možnosť vložiť ju do prázdnej krabičky od filmu. Ak sa do krabičky zmestí, je nebezpečná, pretože je pre dieťa príliš malá a hrozí riziko prehltnutia.

  4. Vyberte hračku, ktorá je vhodná pre vek vášho dieťaťa

  • Pri kúpe vyberajte hračky, ktoré sú vhodné pre vek vášho dieťatka. Hračka, ktorá je príliš zložitá a určená pre väčšie deti môže dieťatko frustrovať a naopak hračka jednoduchá určená pre mladšie deti, sa mu môže zdať nudná. Napríklad triedenie 3 tvarov bude pre dvojročné dieťa už nezaujímavé a nudné, pritom ročné dieťa sa touto hračkou môže na dlhý čas zabaviť. Na druhej strane triedenie 9 rôznych tvarov bude pre dvojročné dieťa výzvou a bude ho to baviť. Tiež berte ohľad na vek bábätka pri výbere veľkosti hračky, najmä pri prvých hrkálkach a pomôckach na hryzenie pri prerezávaní zúbkov. Je vhodné uprednostniť menšie a ľahšie hračky, aby ich bábätko bez problémov udržalo a mohlo sa s nimi hrať.
  • Správne zvolený typ hry, ktorý zaujme vaše dieťa sa bude zároveň premietať v jeho rozvojových schopnostiach. Napríklad, polročné bábätko bude mať radosť z hračiek, ktoré môže skúmať ústami a tiež ktoré vydávajú po zatrasení zvuk. Ročné dieťatko už uprednostní aktivity  vkladania a vykladania, ako napríklad vyššie spomenuté vkladačky. Deti tiež obľubujú hru na schovávačku (nie klasickú, ale vo forme objavenia a zmiznutia predmetov), čím sa učia pochopiť stálosť predmetov. Sú fascinované hrou, kde môžu schovávať a nachádzať, vkladať a vyberať, alebo otvárať a zatvárať. Preto hračky, ktoré umožňujú takúto hru budú vhodné pre dieťa vo veku jedného roka.
  • Nedržte sa striktne veku, ktorý je uvedený na obale. Niektorí výrobcovia uvádzajú presný vek, iní odporúčajú väčšie vekové rozpätia.

  5. Preverte si možnosti hry s hračkou

  • Hračky, ktoré poskytujú viac možností zábavy zvyšujú šancu, že budú u dieťaťa obľúbené a bude sa s nimi hrať dlhšie. Často sú možnosti hry vyobrazené na obale hračky.

  6. Prečítajte si informácie o hračke

  • Na internete alebo na obale hračky nájdete množstvo informácii, ktoré odporúčame  starostlivo si prečítať. Výrobca zväčša uvádza informácie o spôsobe použitia hračky, o veku, pre aký je vhodná, alebo aké schopnosti pomáha rozvíjať.

  7. Uvedomte si, že hračka má byť vhodná pre vaše dieťa a nie pre vás.

  • Nevylúčte hračku len preto, že sa vám zdá nudná. Vaše dieťatko má iné potreby, schopnosti a preferencie. Mnoho detí sa rado hrá tú istú hru dookola a skúša si pri nej nadobudnuté schopnosti. Na druhej strane, ak sa vám hračka veľmi páči, je pravdepodobné že svojim nadšením ovplyvníte aj dieťatko.
  • Pri kúpe hračky by ste mali brať do úvahy, že každé dieťa je jedinečné a uprednostní inú hračku. Aj napriek tomu, že sú potreby dieťatka rozdelené do jednotlivých štádií jeho rozvoja, stále má dieťa aj svoje jedinečné potreby. Niektoré bábätká sa rady pozerajú na pestrofarebné predmety, iné uprednostnia hračky, ktoré vydávajú zvuky. Ak kúpite hračku s triedením tvarov pre svoje jednoročné dieťa a ono o hračku neprejaví záujem, nebuďte z toho sklamaní. Je možné, že po čase skúmania predsa prejaví záujem a bude sa s ňou hrať, alebo ak nie, možno uprednostní iný typ hračky. Keď budete premýšľať nad tým, aká hračka zaujme vaše dieťa, je dobré ho sledovať pri hre s viacerými hračkami, kde zistíte, ktorý typ ho najviac zaujme.

  Zdroj: www.tinylove.com

  (Hodnotenie: 5 / 5, Počet hlasov: 3)
  Hlasujem ... Hlasujem ...

  Pridajte svoj komentár  (Ochrana proti spamu)