Výsledky vyhľadávania pre: Array

       Blog    Poradňa    7 elementov rozvoja™    Obchod      Košík: 0ks :: 0,00 €    Kontakt    Veľkoobchod     

  Tehotenstvo, kojenie a lieky

  9. November 2008 | Kategória: Zdravie

  Keď sme zistili, že čakáme druhé bábätko, moja žena akurát užívala antibiotiká a nebola to skupina penicilínov. Prvé čo som sa snažili zistiť bolo, či liek ktorý užíva neohrozuje bábätko. Tak som “googlil” a našiel som stránku www.safefetus.com, kde sa dá zistiť do akej kategórie ohrozenia plodu, ten-ktorý liek patrí. Lieky sa podľa vplyvu na plod delia do piatich kategórií od A (bezpečný) po X (známe riziko - neužívať). Naše antibiotiká patrili do kategórie C a tak sme ich hneď po večernej SMS konzultácii s našou rodinnou pani doktorkou vysadili.

  Tú stránku som ešte veľa-krát použil, teda asi vždy, keď išla žena užívať nejaké lieky. A nielen v tehotenstve, ale aj v období kojenia. Samozrejme, že vždy je potrebné komunikovať s lekárom, ale je fajn, že existuje spôsob, ako si riziko overiť.

  Ak sa vám nepodarí nájsť liek podľa obchodného názvu, skúste si v príbalovom letáku pozrieť účinnú látku a podľa tej dohľadať iný liek s tou istou účinnou látkou. Linky na vyhľadávanie sú na konci článku.

  Kategórie liekov podľa FDA
  (United States Food and Drug Administration - Úrad pre registráciu potravín a liekov v USA)

  Kategória A
  Kontrolované štúdie u žien nepreukázali, že existuje riziko pre plod v prvom trimestri (a neexistuje žiadny dôkaz o riziku, v neskoršom trimestri), a možnosť poškodenia plodu sa javí ako nepravdepodobná.

  Kategória B
  Testy na zvieratách nepreukázali riziko pre plod - ale nie sú k dispozícii žiadne kontrolované štúdie u tehotných žien, alebo štúdie na zvieratách preukázali nepriaznivý vplyv, ktorý však nebol potvrdený v kontrolovaných štúdiách u žien v prvom trimestri tehotenstva (a neexistuje žiadny dôkaz o riziku, v neskoršom trimestri).

  Kategória C
  Testy na zvieratách preukázali, nepriaznivé účinky na plod a nie sú k dispozícii žiadne kontrolované štúdie u žien, alebo štúdie u žien a zvierat nie sú k dispozícii. Lieky by sa mali podávať iba ak potenciálny prínos vyváži možné riziko pre plod.

  Kategória D
  Existuje pozitívny dôkaz rizika pre ľudský plod. Potenciálny prínos užívania lieku u tehotných žien môže byť dôvodom pre podanie lieku aj napriek rizikám (napr. v prípade ohrozenia života, alebo pri závažnom ochorení, pre ktoré bezpečnejšie lieky nemôžu byť použité alebo sú neúčinné).

  Kategória X
  Štúdie u zvierat alebo u ľudí preukázali riziko pre plod, alebo existujú dôkazy o riziku pre plod založené na ľudskej skúsenosti, alebo oboje, a riziko užívania lieku u tehotných žien jednoznačne prevažuje všetky možné výhody. Liek je kontraindikovaný u žien, ktoré sú tehotné, alebo môžu otehotnieť.
  (zdroj: www.safefetus.com)

  Linky:
  Hľadanie kategórie lieku podľa FDA - www.safefetus.com
  Informácie o liekoch - príbalové letáky - www.nobelplus.sk

  (Hodnotenie: 3 / 5, Počet hlasov: 1)
  Hlasujem ... Hlasujem ...

  Komentáre

  Komentár od Mery
  Pridaný: 22. Február 2011 o 19:59

  Prosím o pomoc alebo radu pre krsniatko.Chlapček sa narodil o mesiac skôr,teraz má 11týždnov a vystáva-vytrča mu pupok.nechce sa vtiahnuť do bruška.už sme ho aj zalepili no nepomáha to.poradte prosim.dakujem

  [Reagovať na tento komentár]

  Reakcia od prvahracka - Peťo
  Pridaná: 23. Február 2011 o 12:39

  Dobry den,
  bohuzial Vam nevieme v tomto poradit. Urcite Vam vsak odporucame navstevu u Vasho pediatra, pripdane ineho specialistu, ktory Vam urcite poradi.

  [Reagovať na tento komentár]

  Komentár od katka
  Pridaný: 18. November 2012 o 14:56

  dobry den.
  Myslim ze vsetky chemicke lieky aj hormonalne poskodzuju plod v teho tenstve aj ked su brane pred tehotenstvom,aj matku.Prirodzenost nadovsetko.Potom su zbytocne nasledky v tele.majte sa.Su rozne pripisy z zdravot. komisie EU obmedzovat ich najma detom a mladistvym.A potraviny su casto prechemizovane.
  Majte sa

  [Reagovať na tento komentár]

  Pridajte svoj komentár  (Ochrana proti spamu)